Lyssna på sidan Lyssna

Publicerad:

Textilier får inte slängas i hushållssopor

Från den 1 januari 2025 är det enligt en ny lag inte längre tillåtet att slänga textilavfall bland hushållsavfall.

Textilier ska istället sorteras separat av varje enskild person samt företag.

  • Syftet med den nya lagen är att minska textilavfallet samt att uppmuntra till mer varaktiga konsumtionsvanor.
  • Alla textilier ska samlas in, sorteras och därmed kunna återvinnas.
  • Textilier som inte får slängas bland hushållssopor är exempelvis: Gardiner, dukar, sängkläder, väskor av textil, samt accessoarer av textil.
  • Har du kläder som fortfarande är i bra skick kan du sälja dem vidare eller skänka dem till välgörenhetsorganisationer som ofta kan vara i behov av hela och rena kläder.
  • Är textilierna utslitna ska du istället lämna dem till återvinning.
  • Strömsunds Hyresbostäder har ingen egen textilåtervinning i något av våra bostadsområden, utan hänvisar dig till närmaste återvinningscentral.

Vill du läsa mer om den nya textillagen? Klicka då vidare här Länk till annan webbplats.

Vill du läsa mer om reglerna för att lämna textilier på återvinningscentralen? Klicka här Länk till annan webbplats.


Pratbubblor

Kontakta oss

Strömsunds hyresbostäder AB

Storgatan 19

833 33 Strömsund

Kontakta gärna

Senast ändrad/granskad: